Aktualności

19.06.2017

II KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA DLA KLAS PIERWSZYCH

19 czerwca odbył się w naszej szkole po raz drugi Szkolny Konkurs Pięknego Czytania  dla Klas Pierwszych. W tym roku  swoją ulubioną lekturę prezentowało dziesięcioro uczniów. Publiczność składająca się z wszystkich uczniów klas pierwszych z uwagą i zainteresowaniem słuchała czytanych tekstów. Wybrana literatura była bardzo różnorodna, a my mogliśmy  podziwiać pięknie zaprezentowane fragmenty   Biblii  oraz książek  „ Legion” Elżbiety Cherezińskiej, „Strażnicy historii” Damiana Dibbena, „ Za niebieskimi drzwiami” Marcina Szczygielskiego, „Niezgodna” Veroniki  Ruth, „ Bezcenny” Lauren St John, „Krew i kości” Simona Chesira„Bazar złych snów” Stephena Kinga, „Atramentowe serce” Cornelii Funke, oraz „Ferdynand Wspaniały” Ludwika Jerzego Kerna.

Gościem specjalnym był ubiegłoroczny Mistrz Pięknego Czytania – Igor Bromberek, który po części konkursowej zaprezentował fragment swojej ulubionej  książki , a także był jednym z jurorów konkursu.

Komisja konkursowa oceniając występ brała pod uwagę płynność i bezbłędność czytania, dykcję i interpretację czytanego tekstu. „ Mistrz Pięknego Czytania” to tytuł, który w tym roku zdobył  Michał Gedowski.  Przyznano także dwa wyróżnienia, które otrzymali Antoni Hartman i Magdalena Borońska. Każdy z czytających dostał dyplom za udział w konkursie, a zwycięzca i wyróżnieni nagrody książkowe.

IMG_20170619_101639IMG_20170619_102955

IMG_20170619_110058IMG_20170619_110929

IMG_20170619_101702IMG_20170619_112249

 

15.06.2017

„KSIĄŻKA ZA 1 ZŁ”

 Od  1 czerwca zbieraliśmy w naszej bibliotece książki dla dzieci ,młodzieży i dorosłych w ramach akcji „ Książka za 1 zł”. Kilkadziesiąt książek podarowanych  przez gimnazjalistów i ich rodziców  zostało sprzedanych  podczas Dni Parafii organizowanych na naszym osiedlu. Dochód ze sprzedaży przekazano  na cele charytatywne.

Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji bardzo dziękujemy i cieszymy się, iż kolejny raz zechcieliście podzielić się swoimi książkami, by  móc  innym sprawić radość.

 

9.06.2017

GIMNAZJALNE  PROJEKTY EDUKACYJNE W BIBLIOTECE

W tym roku dwie grupy uczniów klas drugich zdecydowały, że ich projekty gimnazjalne będą związane z książką i czytelnictwem. Pierwszy z nich  zatytułowany „Czym jest manga i anime?” dotyczył japońskiego komiksu i filmu animowanego. Klaudia, Maja i Bartek najpierw przeprowadzili ankietę wśród uczniów , by zorientować się , co ich koleżanki i koledzy wiedzą o mandze i animie. Potem postanowili dla wszystkich niezorientowanych w tym temacie zrobić prezentację, która w przystępny sposób wyjaśniała i  pokazywała przykłady komiksu i animacji. Uczniowie uczęszczają do klasy sportowej o profilu siatkarskim, więc fragmenty filmowe musiały być oczywiście związane z tą dyscypliną sportu.  W bibliotece zorganizowano wystawę, tak by każdy mógł zobaczyć i przeczytać książki w tej konwencji. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem.

Drugi projekt realizowany przez Mateusza i Maksymiliana dotyczył powieści kryminalnej. Chłopcy przygotowali prezentację o historii, gatunkach, bohaterach i autorach kryminałów. Projekt zakończyli głośnym czytaniem fragmentów kilku powieści, wybranych tak, by każdy zechciał po nie sięgnąć.  Wszystkie książki pochodziły z księgozbioru naszej biblioteki.

 

7.06.2017

OSTATNI RAZ U BIEDRONEK

Dzisiaj gimnazjalistki już po raz ostatni  spędzały czas z Biedronkami . Jak zwykle przywitano się czytaniem ciekawego opowiadania, dobranego specjalnie  do myśli  przewodniej spotkania. Tym razem miało być na sportowo. Pogoda zawiodła, więc całość musiała odbyć się w pomieszczeniu. Humory jednak wszystkim dopisywały i zabawa była świetna. Po wysłuchaniu opowieści i krótkiej rozmowie, dzieci złożyły przyrzeczenie zabawy w duchu fair play, wzięły udział w rozgrzewce i rozpoczęły zmagania sportowe.  Slalom, chodzenie tiptopami  i wyścigi z woreczkami  na  głowie nie  sprawiały przedszkolakom problemów, wręcz przeciwnie dużo radości.

Dwa lata naszych sympatycznych spotkań minęły bardzo szybko . Już nie zobaczymy się w takim gronie, ponieważ  Ada  i  Marianna kończą gimnazjum. Bardzo dziękuję im za przygotowanie wszystkich spotkań, niezawodność, optymizm i  pomysłowość.

                                                                                                 Dorota Olejniczak

P1330496P1330499

P1330520P1330526

P1330536P1330539

 

2.06.2017

Dobrze jest znaleźć sobie hobby, które tak człowieka wciąga, i sprawia, że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni.

                                                                                                                           Cecelia Ahern

 

Czas spędzony z Wami w bibliotece to okazja do  rozmów  nie tylko o książkach. Właśnie podczas takich spotkań zrodził się nowy pomysł, który z powodzeniem realizujemy. Propozycja przedstawiania Waszych pasji, tak by inni mogli Was lepiej poznać i być może czerpać także inspirację dla swojego hobby, spotkała się z aprobatą. W krótkim czasie udało zrobić się dwie prezentacje.

O swojej  miłości do koni opowiedziała Martyna Ratajczak. Martyna jeździ konno, należy do klubu jeździeckiego i bierze udział w zawodach. Jeśli książka to oczywiście także z koniem jako jednym z głównych bohaterów. Swoją pasję uwiecznia od dawna na zdjęciach,  które zaprezentowane w naszej bibliotecznej gablocie, pozwoliły poznać Martynę na nowo.

Efektami swojego zainteresowania rysowaniem i malowaniem podzieliła się z nami Lidia Borońska.  Inspiracją jej prac są książki i  filmy, ale najczęściej pojawiają się na nich ulubione postaci z mangi i anime. Lidka rysuje i maluje od dwóch lat, a rezultaty mogliśmy podziwiać w gablocie przy bibliotece.

12

 

25.05.2017

XVIII POWIATOWY KONKURS CZYTELNICZY „ MÓL KSIĄŻKOWY”

Tak, jak w zeszłym roku, teraz także spotkaliśmy się 25 maja. Właśnie tego dnia w Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie odbył się już  XVIII Powiatowy Konkurs Czytelniczy „Mól książkowy”. Hasło tej edycji to „ Osiemnaście lat minęło”.  Na liście lektur było dwanaście pozycji tematycznie związanych z wiekiem dorastania, przeżyciami i problemami młodych ludzi.
Nasze gimnazjum reprezentowały Małgorzata Sulej i Jessica Karolczak, które z zainteresowaniem przeczytały wszystkie zaproponowane książki. III miejsce w rywalizacji zajęła Małgorzata Sulej.Po ogłoszeniu wyników spotkała nas miła niespodzianka. Z okazji osiemnastej edycji konkursu organizatorzy przygotowali tort , którym poczęstowali wszystkich uczestników.
A my życzyliśmy jeszcze wielu tak udanych spotkań czytelniczych.

12
3

 

25.05.2017

SPOTKANIE  Z  P. ANNĄ ŁACINĄ

25 maja uczniowie naszego gimnazjum mieli okazję spotkać się z p. Anną Łaciną, autorką książek obyczajowych  dla młodzieży, które cieszą się  popularnością wśród czytelników szkolnej biblioteki.
Chętnych do uczestniczenia w tym wydarzeniu nie brakowało. Zabraliśmy ze sobą
„ Niebo nad pustynią” p. A. Łaciny i udaliśmy się do Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie, gdzie mogliśmy posłuchać autorki.
Spotkanie było bardzo interesujące. Pisarka ciekawie opowiadała o powstawaniu swoich książek i  tematach w nich poruszanych. Dowiedzieliśmy się także dużo o pracy pisarza, czasie potrzebnym do napisania książki i źródłach tematów. Pani Łacina , jak nam zdradziła, jest z wykształcenia biologiem, tak więc ,gdy przedstawiała swoje książki nie mogło zabraknąć w jej opowieści także nutki biologii.

12

3

 

17.05.2017

NOWOŚCI W BIBLIOTECE  –  MAJ  2017

 1. „Herbatka z arszenikiem” Robin Stevens
 2. „Silver – trzecia księga snów” Kerstin Gier
 3. „Zbrodnia niezbyt elegancka . Zbrodnia nie przystoi damie” Robin Stevens
 4. „Tajemnica diabelskiego kręgu” Anna Kańtoch
 5. „Baśnie barda Beedle’a” Joanne K. Rowling
 6. „Kamienne anioły” Kristina Ohlsson
 7. „Girl Online solo” Zoe Sugg
 8. „W krainie kota” Dorota Terakowska
 9. „Krew i kości” Simon Cheshire
 10. „Złe dziewczyny nie umierają. Tom 3. Bardziej martwa być nie może” Katie Alender
 11. „PS. I Like You” Kasie West
 12. „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins
 13. „W pierścieniu ognia.Tom2. Igrzyska śmierci” Suzanne Collins
 14. „Kosogłos. Tom 3.Igrzyska śmierci” Suzanne Collins
 15. „Anhar. Powieść antymagiczna 1” Małgorzata Nawrocka
 16. „Ariel,wnuk Alhara.Powieść antymagiczna 3” Małgorzata Nawrocka
 17. „ Opowieści tajemnicze i szalone” Edgar Allan Poe
 18. „Gra anioła” Carlos Ruiz Zafon
 19. „Twierdza Aniołów” Małgorzata Nawrocka
 20. „Niepełka” Dorota Schrammek
 21. „Był sobie pies” W.Bruce Cameron
 22. „Żywy ogień. Wygrana ponad wszystko” Lauren St. John

1

 

8.05.2017

KSIĄŻKA  Z  DEDYKACJĄ

Gościem naszego gimnazjum był dzisiaj były reprezentant Polski w piłce siatkowej, pan Marcin Prus. Na zakończenie niezwykle interesującego spotkania oraz warsztatów siatkarskich podarował młodzieży książkę swojego autorstwa „Mistrzem być” z dedykacją i autografem. Prezent został przekazany do biblioteki szkolnej i znalazł specjalne miejsce w naszym księgozbiorze.

3

 

22.03.2017

ADA, MARIANNA, PAN  KULECZKA  I  LATAWCE

Radość, humor i tylko pozytywne emocje! To zawsze udaje się u naszych małych przyjaciół!
Tym razem spotkanie o latawcach, lataniu , niebie i wirowaniu. Najpierw  Ada i Marianna przeczytały kolejną z historii o Panu Kuleczce, przeprowadziły poważną dyskusję o latawcach i lataniu, a potem zaczęła się znakomita zabawa. W ruch poszła chusta animacyjna, z którą zabawy „ Biedronki” wprost uwielbiają. Było bardzo dużo śmiechu i zdziwienia, gdy okazało się ,że dzieci wyglądają jak mali kosmici z powodu naelektryzowanych włosów. Po zabawie przyszedł  czas na zajęcia plastyczne. Podczas nich powstały śliczne, kolorowe, wyklejane latawce , które zostały zawieszone w sali. A na koniec prawdziwa niespodzianka ….dla nas.
Piękne, własnoręcznie zrobione przez Panie z przedszkola sowy, które dołączyły do swoich koleżanek z naszej kolekcji i są ozdobą naszej biblioteki. Bardzo dziękujemy.

12

34

56

 

8.03.2017

LITERATURA  JEST  KOBIETĄ, A  DZISIAJ DZIEŃ KOBIET !!!

Dzisiaj na wszystkich czekało w bibliotece wiele atrakcji.
W naszej gablocie pięknie prezentowały się zdjęcia pań, autorek  książek, które najchętniej wypożyczane są w naszej bibliotece. Każdy mógł sprawdzić, jak wygląda jego ulubiona pisarka.
Na dużej przerwie odbył się konkurs – zabawa  „ Z kobietą w tytule”. Jak zwykle cieszył się dużą popularnością. Ponad dziewięćdziesięciu uczestników odgadywało m.in. imię dziewczynki z krainy czarów,  nazwisko autorki książki „ Dziewczyna z pociągu”, przypominało sobie, co zbierały Alina i Balladyna oraz z jakiego Wzgórza była Ania. Najwięcej problemów było jednak z pytaniem o polską wersję  dla  Pippi Langstrump.
Tylko jedna uczennica – Lidia Borońska z kl.3c znała odpowiedź na każde pytanie, dziewiętnaścioro uczniów popełniło jeden błąd. Wszyscy oni otrzymali słodkie nagrody – niespodzianki.
Kolejna atrakcja zarezerwowana była już tylko dla dziewcząt. Każda , która wypożyczyła książkę, otrzymała w prezencie zakładkę „ CZYTAMKOWA KRÓLEWNA”. Chętnych było wiele.
Wszyscy mogli także wpisać lub podpisać życzenia na kwiatkowej niespodziance, która  szybko zapełniła się podpisami dziewcząt i chłopców. Teraz będzie ozdobą i wspomnieniem mile spędzonego czasu w naszej  bibliotece.

IMG_20170308_104148IMG_20170308_104157

IMG_20170308_104220IMG_20170308_104247

IMG_20170308_114716IMG_20170308_115731

IMG_20170308_115251IMG_20170308_115307

 

 

 

3.03.2017

Warto/ nie warto* przeczytać

*niewłaściwe skreślić

Warto/ nie warto przeczytać * niewłaściwe skreślić   to nazwa nowego konkursu szkolnego organizowanego w naszej bibliotece. Celem konkursu jest zachęcenie uczniów  do promowania czytelnictwa, rozwijania umiejętności pisarskich i aktywności twórczej. Adresatem są wszyscy uczniowie naszego gimnazjum, a konkurs polega na napisaniu recenzji przeczytanej książki. Recenzje są oceniane pod względem poprawności językowej, sposobu przedstawienia treści i oryginalności. Konkurs został ogłoszony jeszcze przed feriami zimowymi, a teraz przyszła pora na jego rozstrzygnięcie. Spośród otrzymanych prac jury nagrodziło trzy.
I miejsce  Jessica Karolczak  za recenzję książki J.K.Rowling  „Harry Potter i przeklęte dziecko”
II miejsce Marcelina Felerska  za recenzję książki  J.K.Rowling  „Harry Potter i Więzień Azkabanu”
oraz równorzędne
II miejsce Antoni Hartman  za recenzję książki  S. Aleksijewicz  „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości”.
Zwycięzcy  otrzymali nagrody – karty podarunkowe, by mogli zrealizować swoje czytelnicze marzenia oraz pamiątkowe dyplomy.

 

14.02.2017

WALENTYNKI 2017

 Człowiek przez wysokie C kocha i zawsze kochać chce…

Wisława Szymborska

(z książki Widok z ziarnkiem piasku. 102 wiersze)

Tegoroczne  „Walentynki w bibliotece” były okazją do poznania Wisławy Szymborskiej jako autorki poezji o miłości.
„ Miłość szczęśliwa”, „ Nic dwa razy”, „ Zakochani”, „ Miłość od pierwszego wejrzenia” , „ Jawność”  to tytuły wierszy, które można było przeczytać  na przygotowanej specjalnie z tej okazji prezentacji twórczości laureatki Nagrody Nobla.  Nie mogło w niej zabraknąć także fragmentów romantycznej korespondencji między Wisławą Szymborską i Kornelem Filipowiczem.
W bibliotece uczniowie mogli obejrzeć wystawę tomików  poezji i felietonów noblistki oraz  książek biograficznych o niej.
Oprócz spotkania z literaturą na gimnazjalistów czekały  kolorowanki – serduszka.
Chętnych do rozmów o poezji i miłości podczas kolorowania i wykonywania kartek walentynkowych  było wielu. Atmosfera była  radosna i romantyczna. Następne takie spotkanie już za rok!

IMG_20170214_104442IMG_20170214_104538

 

 

 

 

 

IMG_20170214_124229IMG_20170214_124312

 

 

 

 

 

IMG_20170214_124040IMG_20170214_104628

 

 

 

15.01.2017

GRALIŚMY  CZYTAJĄC  PODCZAS   WOŚP !

„Cała Polska czyta dzieciom” czytaj i Ty z „Klubem Przedszkolaka”  to akcja, którą podczas tegorocznego 25.Finału WOŚP zorganizował Klub Przedszkolaka. Bardzo chętnie skorzystaliśmy z możliwości udziału w niej. Naszą rolą było głośne czytanie książek wszystkim chętnym dzieciom podczas całego dnia finału.

1xIMAG5336

 

 

 

 

2x3x

 

11.01.2017

WYJĄTKOWY KALENDARZ !

Już podczas prezentacji prac kończącej projekt czytelniczy klas 3 zrodził się pomysł wydania kalendarza biblioteki naszego gimnazjum. Inspiracją były piękne i pomysłowe zdjęcia promujące czytelnictwo. Pomysł został zrealizowany i naszą bibliotekę zdobi teraz wyjątkowy, bo jedyny w swoim rodzaju  kalendarz na rok 2017.  Każdy miesiąc to  zdjęcie innego autora , a polecane na nim książki znajdują się w naszym księgozbiorze.

1

 

20.12.2016

KSIĄŻKA , MUZYKA I ŚWIĄTECZNE OPOWIEŚCI

Świąteczne odwiedziny  w Klubie Przedszkolaka u „ Biedroneczek” i „ Piracików”  to spotkanie z książką,  muzyką i cudownymi opowieściami dzieci o Gwiazdorze, na którego wszyscy czekają  i marzeniach, które spełnia. Tym razem prócz świątecznej bajki, którą przedszkolaki wysłuchały z zainteresowaniem,  gimnazjalistki przygotowały kolędy. Już sam widok wejścia dziewcząt z gitarą i flażoletami wzbudził ciekawość, a kiedy zaczęły grać i śpiewać zrobiło się tak świątecznie, że kto potrafił przyłączał się do śpiewu. Niespodzianką były także piosenki świąteczne, podczas których dzieci bawiły się klaszcząc, tańcząc i naśladując swoje starsze koleżanki. Przy pożegnaniu otrzymałyśmy od dzieci piękne życzenia i świąteczne pierniczki, a w bibliotece o spotkaniu przypominała niezwykła choinka i św. Mikołaj. Bardzo dziękujemy !

IMG_20161220_105609 IMG_20161220_105624 IMG_20161220_110122 IMG_20161220_110223

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15.12.2016

KLASY DRUGIE I LAUREACI NAGRODY NOBLA

” Co powinniśmy wiedzieć o laureatach Nagrody Nobla w dziedzinie literatury?” to projekt czytelniczy dla klas 2. Na pierwszym spotkaniu w bibliotece uczniowie pracowali z tekstem prezentującym sylwetkę Alfreda Nobla oraz historię nagrody jego imienia. Poznali także życie i twórczość ubiegłorocznej laureatki Swietłany Aleksijewicz oraz wysłuchali fragmentów jej książek  ” Czarnobylska modlitwa. Historia przyszłości” i ” Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy”. W następnym etapie każda z klas przygotowywała prezentację multimedialną o jednym z polskich laureatów Nagrody Nobla oraz w głośnym czytaniu prezentowała jego twórczość. W tej części projektu  zaangażowani byli wszyscy uczniowie z klasy pracujący w grupach. Finał projektu odbył się w Sali Gościnnej naszego gimnazjum. Podczas trwającej ponad godzinę imprezy czytelniczej zaprezentowano sylwetkę i teksty Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej i Henryka Sienkiewicza. Przedstawiono także  tegorocznego laureata, którym jest Bob Dylan.

IMG_20161215_112023x_filteredIMG_20161215_112226x_filteredIMG_20161215_113202x_filtered

 

24.11.2016

ELMER – KOLOROWY SŁOŃ

Kolorowy słoń  Elmer  był bohaterem naszego spotkania z grupą 3 i 4 – latków. Tym razem to oni byli gośćmi w naszej bibliotece. Historia Elmera bardzo się wszystkim podobała, a dzieci słuchając i oglądając ilustracje do tekstu nie mogły powstrzymać się od śmiechu. Po czytaniu przyszła kolej na zabawę – tym razem graliśmy piłką w kolory. Potem zaprosiliśmy wszystkich do sali lekcyjnej, gdzie mali przyszli uczniowie siedzieli w ławkach i doskonale radzili sobie z zajęciami plastycznymi. Wykleili piękne kolorowe słonie, które teraz są ozdobą naszej biblioteki. Dziękujemy!

14256

 

 

 

 

 

 

 

17.11.2016

SPOTKANIE Z P. ANNĄ ONICHIMOWSKĄ

Grupa uczniów naszej szkoły miała dzisiaj okazję spotkać się z p. Anną Onichimowską, autorką popularnych i lubianych książek dla młodzieży. Spotkanie odbyło się w Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie. Pani Onichimowska opowiadała nie tylko o swoich książkach, inspiracjach i pracy pisarza, ale z zainteresowaniem słuchaliśmy także anegdot i fragmentów powieści prezentowanych przez autorką. Spotkanie zakończyły pytania uczestników spotkania, na które pisarka chętnie odpowiadała oraz zdjęcia i autografy. Zadowoleni i zachęceni do sięgnięcia po kolejne tytuły autorstwa pani Anny Onichimowskiej przynieśliśmy do naszej biblioteki specjalną dedykację i pozdrowienia dla nas w książkach „ Hera  moja miłość” oraz „ Dziesięć stron świata” zakupionych dzięki dotacji z NPRC.

1 2 3 4 5

 

8.11.2016

GRA SZKOLNA „ CZYTAMY LEGENDY WARSZAWSKIE”

Uczniowie naszego gimnazjum spędzali dzisiaj przerwy na czytaniu legend warszawskich. Przewodniczący każdej klasy otrzymał przed lekcjami kopertę z zadaniami do wykonania. Uczniowie musieli podzielić się na grupy i wykonać polecenia związane z czterema legendami  – Syrenka, Biała Dama, Bazyliszek i Złota Kaczka. Dostęp do nich mieli tylko podczas przerw w bibliotece szkolnej. Należało się więc wykazać solidną pracą grupową. Po wykonaniu wszystkich poleceń przewodniczący oddawał kopertę z wypełnionymi zadaniami. Liczyły się poprawne odpowiedzi i czas dostarczenia kopert. Dwie klasy otrzymały nagrody – 2c i 3a. Grę przygotowały nauczycielki języka polskiego – p. Justyna Telicka i p. Jolanta Popiołkiewicz oraz bibliotekarka – Dorota Olejniczak.

1 2 3 4 5

 

3.11.2016

FINAŁ  CZYTELNICZEGO  PROJEKTU  EDUKACYJNEGO DLA  KLAS  I i III

Edukacyjny projekt czytelniczy dla klas I i III „ Jak zachęcić innych do czytania książek?” zakończył się wystawą , na której znalazły się kreatywne prace uczniów w oparciu o książki z naszego księgozbioru. Sleevface, recenzje, prezentacje sylwetek i twórczości swoich ulubionych autorów lub gatunków literackich, rysunki, plakaty, collage – to wszystko niezwykle ciekawe, przemyślane ,inspirujące było niespodzianką dla każdego, kto przyszedł, by obejrzeć pracę swoją i swoich koleżanek i kolegów. Klasy I i III od września realizowały czytelniczy projekt edukacyjny. W klasach I były to prezentacje na języku polskim swoich ulubionych książek oraz plakaty promujące czytelnictwo. W klasach III w bibliotece odbyły się zajęcia , na których rozmawialiśmy o tym, skąd wzięła się książka. Uczniowie każdej klasy tworzyli swoją listę „ 101 powodów, by czytać książki” oraz ich zadaniem było w twórczy sposób wypromować bibliotekę i zachęcić innych do czytania książek z naszego księgozbioru.

1 2 3 4 5

 

10.10.2016

TRADYCYJNE , NOWOCZESNE, ZNANE I MNIEJ ZNANE ….BIBLIOTEKI  ŚWIATA

By zaspokoić ciekawość, jak mogą wyglądać biblioteki na świecie powstała wystawa „Tradycyjne, nowoczesne, znane i mniej znane …. biblioteki świata”. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali przepiękne i nietuzinkowe miejsca, w których królują książki. Jedno ze zdjęć szczególnie przykuwało uwagę i wywoływało uśmiech na twarzach  – tradycyjna? nowoczesna? znana? mniej znana? – po prostu biblioteka naszego gimnazjum.

1 2 3

 

29.09.2016

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29 września 2016 obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Przyłączyliśmy się i my i czytaliśmy głośno na lekcjach. Każda klasa wybrała najpierw jednego ucznia, który jej zdaniem czyta najlepiej. Wybrani prezentowali w klasie bajki filozoficzne zaczerpnięte z książek, których autorem jest Michel Piquemal , zakupionych  do biblioteki w ramach dotacji z NPRC.

1

 

26.09.2016

DZIEŃ  JĘZYKÓW  EUROPEJSKICH

Dzień Języków Obcych zorganizowany przez nauczycieli języków obcych prócz ciekawych lekcji –niespodzianek z języka angielskiego  oraz ciekawostek językowych , które można było znaleźć w wielu miejscach naszej szkoły, zawitał również do szkolnej biblioteki. Tutaj na uczniów czekała wystawa książek w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim, szwedzkim i czeskim. Atrakcją tego dnia był także  konkurs „ Język polski, a jednak obcy”, który odbył się w bibliotece. Zadaniem było odgadnięcie znaczenia i dopasowanie zwrotów obcojęzycznych funkcjonujących w naszym  języku. Chętnych do rozwiązania konkursu było 90 uczniów, lecz tylko  dwie karty zawierały wszystkie bezbłędne odpowiedzi.  Zwycięzcami zostali   Weronika Kulik i  Zbigniew Henclewski

 

22.09.2016

PO PRZERWIE WAKACYJNEJ U PRZEDSZKOLAKÓW

Z radością wróciłyśmy po przerwie wakacyjnej do przedszkolaków. To właśnie dzisiaj odwiedziłyśmy z Adą i Marianną naszych małych przyjaciół, którzy wysłuchali wesołego opowiadania o sprzeczających się sprzętach domowych – pralce i lodówce, kolorowali, wycinali i bezbłędnie dopasowywali, to co powinno się w nich znaleźć. A  dużo śmiechu podczas naśladowania domowych czynności ich rodziców wprawiło wszystkich w doskonały nastrój. Kolejne nasze spotkanie już wkrótce!

1 2 3

 

17 – 18. 09. 2016

MEMORIAŁ  IM.  ARKADIUSZA  GOŁASIA

W tym roku po raz kolejny  odbył się w Murowanej Goślinie „Memoriał im. Arkadiusza Gołasia”.To siatkarski turniej towarzyski, który jest dla wszystkich miłośników tej dyscypliny sportowym świętem. Również dla czytelników naszej biblioteki okazał się bardzo radosny. W książkach z naszego księgozbioru pozostały autografy i pozdrowienia od znakomitych polskich siatkarzy, aktualnych i byłych Mistrzów Świata, jak również byłego trenera reprezentacji Polski p. Andrea Anastasi, którego wpis otrzymaliśmy dzięki życzliwości klubu LOTOS Trefl  Gdańsk. Dziękujemy bardzo także p. Andrzejowi  Miciulowi,  który pomógł zrealizować nasz pomysł.

1

……………………………………………………………………………………………………………………………..

2015/2016

 

IV SYMPOZJUM SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH SZKÓŁ POWIATU POZNAŃSKIEGO W ZS W BOLECHOWIE

21 czerwca troje uczniów z naszego gimnazjum brało udział w sympozjum zorganizowanym w Zespole Szkół im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie. „ Zainteresowania czytelnicze młodzieży. Trendy i perspektywy” to temat ciekawy i bardzo aktualny. Podczas spotkania mieliśmy okazję uczestniczyć w prelekcji i rozmowie z p. Tomaszem Kilarskim na temat czytania i preferencji czytelniczych nie tylko wśród ludzi  młodych oraz warsztatach , których tematem były fantastyka, manga, nintendo, komiks i anime. Bardzo sympatyczna atmosfera i  ciekawe warsztaty, prowadzone przez młodych pasjonatów, sprawiły, że nasi gimnazjaliści byli bardzo zadowoleni ze wspólnie spędzonego  czasu.

I SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA DLA KLAS PIERWSZYCH

15.06.2016 w naszym gimnazjum odbyła się  pierwsza edycja Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania dla klas pierwszych. Z pięknym czytaniem zmierzyło się ośmioro gimnazjalistów. Wszyscy uczniowie klas pierwszych, a także drugiej i trzeciej mieli okazję posłuchać fragmentów literatury  popularnej wśród młodzieży. Zaprezentowano teksty z książek „ Bez pożegnania” H. Cobena, „Zwierzomówcy. Znak pająka” J. Greya, „ Pamiętnik narkomanki” B. Rosiek, „ Pan Mercedes” S. King, „ Wiedźmikołaj” T. Pratchet, „ Więzień labiryntu” J. Dashner, „ Harry Potter i Kamień Filozoficzny” J.K. Rowling oraz fragment II części „ Dziadów” A. Mickiewicz.

Komisja konkursowa oceniając występ brała pod uwagę płynność i bezbłędność czytania, dykcję i interpretację czytanego tekstu. „ Mistrz Pięknego Czytania” to tytuł, który zdobył jako pierwszy w naszym gimnazjum Igor Bromberek. Przyznano także dwa wyróżnienia, które otrzymały Klaudia Bąkowska i Magdalena Owsian. Każdy z czytających dostał dyplom za udział w konkursie, a zwycięzca i wyróżnieni nagrody książkowe.

Z PRZEDSZKOLAKAMI NA SPORTOWO

10 czerwca ostatni już raz w tym roku spotkałyśmy się z naszymi małymi przyjaciółmi. Tym razem zaprosiłyśmy ich na szkolne boisko, gdzie najpierw Ada przeczytała ciekawą bajkę, po której dzieci poznały i dyskutowały o różnych dyscyplinach sportu. Wreszcie nadszedł oczekiwany moment sportowej rywalizacji. Slalom, wyścigi rzędów z woreczkami, rzuty do celu i bieg do bramki na drugim końcu boiska były świetną zabawą prowadzoną przez Mariannę i Adę . Na pożegnanie wszyscy uczestnicy otrzymali specjalnie na tę okazję przygotowane medale oraz tradycyjnie już kolorowanki, tym razem z bohaterami bajek uprawiającymi sport.

NASZE KSIĄŻKI W NEPALU

W Nepalu działa organizacja „ Mała Polska w Nepalu”. Jednym z jej najnowszych zadań było utworzenie szkoły dla ubogich dzieci w Dumre. Książki, które przekazała nasza szkoła zostaną wykorzystane w celach edukacji oraz rozwoju tamtejszej młodzieży.

Więcej informacji o tej organizacji oraz zdjęcia z budowy szkoły można znaleźć na Facebooku.

Aleksandra Błachowiak

SPOTKANIE  Z  PANIĄ  JUDYTĄ  WATOŁĄ  I  DARIUSZEM  KORTKO

25 maja uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z gośćmi specjalnymi  XVII Powiatowego Konkursu Czytelniczego „ Mól książkowy”  Panią Judytą Watołą i Panem Dariuszem Kortko  autorami książki „ Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga”. Spotkanie  odbyło się w Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie.

Autorzy  opowiadali  o prof. Zbigniewie Relidze , jego dokonaniach i stosunku do innych ludzi. Mówili  również  o kulisach powstania ich książki. Atmosfera była bardzo miła i wszyscy  słuchaliśmy z zainteresowaniem. Można było nabyć także książki, a  po spotkaniu otrzymać dedykację oraz autografy i zrobić sobie wspólne zdjęcie.

KONKURS CZYTELNICZY „ MÓL KSIĄŻKOWY”

25 maja uczennice naszego gimnazjum Kamila Cholewicka i Julia Kaszyńska z klasy 3c wzięły udział w XVII Powiatowym Konkursie Czytelniczym „ Mól książkowy”, który organizowany jest w Gimnazjum  nr 1 w Murowanej Goślinie.  III miejsce  zajęła  Julia Kaszyńska.

By przygotować się do konkursu uczestniczki musiały przeczytać dwanaście książek, których tytuły podane zostały przez organizatorów. Były to biografie, wspomnienia, pamiętniki i listy.

Weźmy razem  udział w akcji  „ Książka za 1 zł”

Jeśli lubisz sprawiać komuś  radość , masz książki dla dzieci i młodzieży, które możesz  podarować   na akcję „ Książka za 1 zł”, przynieś je do biblioteki lub zostaw u p. woźnej.

Przekażemy je  i  zostaną sprzedane w ramach akcji „ Książka za 1 zł” podczas Dni Parafii 26 maja.  Dochód ze sprzedaży zasili wakacyjny wyjazd dzieci z naszej  parafii.

 

Dorota Olejniczak

 

PRO SINFONIKA  W BIBLIOTECE

Czy pamiętacie siebie, kolegów i koleżanki z występów w turniejowych spektaklach Pro Sinfoniki? Czy wiecie, kto jest prezeską w naszym gimnazjum? Przyjdźcie i obejrzyjcie kolorowe zdjęcia, przeczytajcie wywiady, historię i ciekawostki.

Zapraszamy wszystkich do obejrzenia w bibliotece prezentacji naszego projektu gimnazjalnego, którego tematem jest młodzieżowy ruch miłośników muzyki Pro Sinfonika.

Martyna Głodek

Ada Ostrowska

Zuzia Szóstak

DNI POWIEŚCI KRYMINALNEJ – PROJEKT GIMNAZJALNY

W dniach od 9 do 13 maja Joasia Stróżyńska z 2a i Małgosia Sulej z 2c zorganizowały w bibliotece szkolnej  w ramach realizacji projektu gimnazjalnego „ Dni Powieści Kryminalnej”. Program był bardzo różnorodny, a każdy z uczniów mógł znaleźć coś dla siebie. Pierwszego dnia na korytarzach szkolnych pojawiły się informacje o powieści kryminalnej i jej odmianach, sylwetki autorów książek tego gatunku i propozycje tytułów dla młodzieży. Na początku każdej lekcji we wtorek nauczyciele lub  uczniowie czytali krótkie opowiadania  wybrane  przez Asię i Gosię. W bibliotece uczennice przygotowały wystawę książek kryminalnych. Wszyscy uczniowie mogli wziąć udział w konkursie, którego pytania ułożone zostały w oparciu o informacje wcześniej zamieszczone w widocznych miejscach w szkole. Drugie klasy miały jeszcze jedno zadanie, mianowicie napisanie opowiadania z dreszczykiem. Projekt został przygotowany pod opieką Doroty Olejniczak.

BIBLIOTEKA  ZAPRASZA DO  KOLOROWANIA

Kolorowanie to relaks, sposób na stres, przyjemność i kreatywność.

Zapraszam  na każdej przerwie i w każdej wolnej chwili.

Czekają na Was ciekawe wzory i mnóstwo kredek

Na zaproszenie zareagowaliście błyskawicznie i z ogromnym entuzjazmem zabraliście się do kolorowania. Przez niemal trzy tygodnie biblioteka i czytelnia wypełniały się uczniami, którzy cierpliwie pracowali nad swoimi małymi dziełami. Teraz czas na prezentację Waszych prac.  Wystawa już wkrótce.

PANI  ZIMA I PANI  WIOSNA WŚRÓD PRZEDSZKOLAKÓW – 16.03.2016

Razem z Panią Zimą i Panią Wiosną odwiedziłyśmy  dzisiaj naszych dobrych znajomych z Klubu Przedszkolaka. Wiosenny temat naszego spotkania bardzo się wszystkim spodobał. Ada i Marianna przebrane za Panią Zimę i Panią Wiosnę przeczytały  opowiadanie o Panu Kuleczce autorstwa Wojciecha Widłaka, rozmawiały o nadchodzącej wiośnie, zadawały zagadki i robiły wraz z przedszkolakami kolorowe tulipany. Dzieci z radością  przyjęły scenkę pożegnania Pani Wiosny z Panią Zimą. Na zakończenie nie mogło zabraknąć  oczywiście kolorowanek i odrobiny słodyczy.

SOWA  SYMBOL MĄDROŚCI I WIEDZY

Kolekcja sów w naszej bibliotece wzbogaciła się o prace uczniów klas drugich, które zostały wykonane podczas lekcji zajęć artystycznych z panią Beatą Springer. Bardzo dziękujemy za pomysł i piękne wykonanie. Wasze sowy będą teraz stałym elementem wystroju biblioteki. Zapraszam wszystkich do oglądania.

WALENTYNKI W BIBLIOTECE

15 lutego zorganizowałyśmy w bibliotece szkolnej WALENTYNKI 2016. Na szkolnych korytarzach pojawiły się serduszka z cytatami sławnych osób, przede wszystkim pisarzy i poetów, o miłości.

W bibliotece obejrzeć było można wystawę książek „ Książki z romansem w tle”. Największym powodzeniem cieszyła się zabawa – konkurs „ Kocha, lubi, szanuje …”, w której należało połączyć pary literackie z różnych epok. W konkursie wzięło udział ponad 100 uczennic i uczniów. Aż 49 rozwiązało konkurs bezbłędnie i otrzymało słodkie nagrody – niespodzianki. To drugi z cyklu zabaw – konkursów odbywających się podczas dużej przerwy w bibliotece szkolnej, który cieszył się tak dużą popularnością. W czytelni uczniowie składali także swoje podpisy na dużym czerwonym sercu, które było symbolem życzeń walentynkowych od wszystkich dla wszystkich.

 

JAK  KRECIK  SPRAWIŁ  SOBIE SPODENKI  – CZYTAMY PRZEDSZKOLAKOM   3.02.2016

Dzisiaj odwiedziłyśmy grupę  przedszkolaków z „ Klubu Przedszkolaka”.  Ada i Marianna wybrały jako bohatera spotkania Krecika. Wszystkim bardzo podobała się przeczytana przez Adę opowieść o tym, jak Krecik z pomocą przyjaciół stał się właścicielem pięknych niebieskich spodenek. Przedszkolaki  chętnie opowiadały o pomocy i przyjaźni zwierząt, zgadywały i wkładały przedmioty, które mieściły się w kieszonce Krecika, naśladowały, jak powstawały spodenki, wycinały  i ubierały papierowego Krecika bawiąc się przy tym doskonale. Na zakończenie każde z dzieci dostało prezent – kolorowankę. My dostałyśmy piękne uśmiechy i podziękowania oraz ślicznie zaśpiewaną piosenkę o Trampolinku.

KOLĘDY   W   BIBLIOTECE

Świąteczny nastrój w bibliotece zagościł dzięki uczennicom klasy 2c, które przygotowując się do występu, również tutaj zaprezentowały swój bożonarodzeniowy repertuar. Oprócz pięknych kolęd zaśpiewanych w różnych językach, wykonały także kilka piosenek świątecznych. Wszystko to z towarzyszeniem instrumentów. Skrzypce, gitary, keyboard i  flażolety w połączeniu z pięknymi głosami dziewcząt brzmiały imponująco i wprowadziły  miłą, świąteczną  atmosferę.

BOŻE NARODZENIE W POEZJI I MALARSTWIE

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w gablocie biblioteki można było obejrzeć wystawę „ Boże Narodzenie w poezji i malarstwie”. Uczniowie mogli poznać piękne wiersze o Bożym Narodzeniu ks. Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Matki Teresy z Kalkuty, Stanisława Grochowiaka , Emilii Waśniowskiej i  zobaczyć  wśród innych dzieł także  „ Jasełka” Jacka Malczewskiego  i  „Radosne Boże Narodzenie” Johansen Viggo.

LITERACKA NAGRODA NOBLA 2015 DLA SWIETŁANY ALEKSIJEWICZ

W listopadzie i grudniu w  bibliotece  rozmawialiśmy o Swietłanie Aleksijewicz, tegorocznej laureatce Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Prawie wszystkie klasy naszego gimnazjum miały okazję poznać historię Nagrody Nobla, dowiedzieć się, dlaczego  Swietłana Aleksijewicz dostała nagrodę, poznać jej twórczość i wysłuchać  fragmentów jej   książek „ Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy” i „ Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości”.

13 GRUDZIEŃ – ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

Kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce stała się okazją do zaprezentowania pamiątek z tamtego okresu. W bibliotece obejrzeć było można wystawę nielegalnych wydawnictw, kalendarzy, zdjęć ,gazet i współczesnych książek o tym wydarzeniu. Wśród pamiątek były również kartki na żywność i inne artykuły oraz ulotki  i  właśnie ich oglądanie cieszyło się największą popularnością. Pomysł i wykonanie – Marianna Andrzejewska z klasy 2c

CZYTAMY PRZEDSZKOLAKOM.

9. grudnia odwiedziła naszą bibliotekę  najmłodsza grupa z „ Klubu Przedszkolaka” w Murowanej Goślinie. Bohaterem spotkania był Reksio. Ada i Marianna czytały przygody Reksia i przedstawiły je w formie teatrzyku. Po wysłuchaniu i ciekawej rozmowie o zwierzętach, dzieci z dużym zaangażowaniem kolorowały postaci z bajek. Dowiedziały się również, co to takiego biblioteka i jak można z niej korzystać. Na pamiątkę naszego spotkania mali goście otrzymali  od nas zrobione przez Adę i Mariannę zakładki do książek, a my od nich piękne podziękowanie za wspólnie spędzony czas.

NOWOŚCI W BIBLIOTECE  – LISTOPAD 2015

Zgodnie z obietnicą wśród nowości wiele tytułów, które chcieliście mieć w bibliotece. Oto one:

Green  John      „Papierowe miasta”

Green  John      „19 razy Katherine”

Green  John      „Will Grayson, Will Grayson“

Green John ,  Johnson Maureen,  Myracle Lauren     „W śnieżną noc”

Perkins Stephanie   „Podaruj mi miłość ”

Riordan  Rick      „Greccy bogowie”

Riordan  Rick     „Miecz lata”

Zusak  Markus   „Złodziejka książek”

Oliver Lauren     „7 razy dziś”

Musierowicz  Małgorzata    „Feblik”

Musierowicz  Małgorzata    „Wnuczka do orzechów”

Hendel  Paulina     „Strażnik . Zapomniana księga”

Hendel  Paulina     „Tropiciel. Zapomniana księga”

Kosik Rafał      „Felix, Net i Nika oraz Klątwa Domu  McKillianów”

Flanagan John    „Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu”

Flanagan John    „Zwiadowcy. Księga 2. Płonący most”

Ciwoniuk Barbara     „Własny pokój”

Mous  Miriam      „Boy 7”

King Stephen     „Ręka mistrza”

Glukhovsky  Dmitry      „Metro 2033”

Christiane  F.     „My dzieci z dworca ZOO”

Zakupiliśmy także słowniki potrzebne na języku angielskim, na języku niemieckim i ortograficzne.

 

Zapraszam do biblioteki

Dorota Olejniczak

KONKURS-ZABAWA „ LICZBY W TYTUŁACH KSIĄŻEK”.  A TO WSZYSTKO W PIĄTEK, 13-TEGO!

W piątek 13-tego listopada odbył się na dużej przerwie w bibliotece szkolnej minikonkurs – zabawa

pod hasłem „ Liczby w tytułach książek”. Należało wybrać z 4 podanych liczb prawidłową i wpisać ją do tytułu książki.  Udział w konkursie wzięło  98  uczniów.  Konkurs mieli okazję rozwiązywać także nauczyciele. Mimo znanych tytułów były niewielkie problemy. Uczniowie najczęściej nie znali

” Dziesięciu  murzynków” (Agatha  Christie )  i ” Rok  1984 ” (George  Orwell) , a nauczyciele pytali o

” Metro  2033″ (Dmitry Glukhovsky) i ” Ten  jeden  dzień” (Gayle  Forman).Emocji i zabawy było dużo. Czekały przecież nagrody – słodkie niespodzianki. Otrzymali je  autorzy wszystkich poprawnych odpowiedzi ( były 3) i ci, którzy pomylili się jeden raz ( 8 nagród).

CO CZYTACIE, JAKICH AUTORÓW LUBICIE, JAKIE KSIĄŻKI CHCIELIBYŚCIE MIEĆ W WASZEJ BIBLIOTECE ?

Na podobnie zadane pytania odpowiadaliście w przeprowadzonej ankiecie. Jakie jest jej krótkie podsumowanie?

Większość z was czyta dużo i chętnie.  Lubicie kryminały, książki obyczajowe oraz  fantasy. Niektórzy czytają tylko lektury.   Ulubieni  pisarze to Rick Riordan,  Agatha Christie,  John Green ,  John Flanagan, Joanne Kathleen Rowling, a z polskich pisarzy Rafał Kosik  i  Małgorzata Musierowicz. Najczęściej wymieniane tytuły  to  „Gwiazd naszych wina” , „ Papierowe miasta” ( obydwie  John Green), serie  o Percy Jacksonie(Rick Riordan), Harrym Potterze(J.K.Rowling), trylogia „ Wiedźmin” ( A. Sapkowski), „Felix,Net i Nika „ ( Rafał Kosik). Takie pozycje książkowe chętnie widzielibyście też  w bibliotece.

Wkrótce księgozbiór powiększy się, a wśród nowości będą tytuły, które wymienialiście !

PAŹDZIERNIK – MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Dobry początek, czyli „ Co czytają nauczyciele?”

W październiku uczniowie mieli okazję poznać gust czytelniczy niemal wszystkich pracowników naszego gimnazjum. Nasze zdjęcia z książką, opisem i zachętą do jej przeczytania obejrzeć można było w gablotach biblioteki. Wystawa cieszyła się dużym powodzeniem. Uczniowie z ciekawością czytali i poznawali nas z tej innej, często nieznanej im strony. Rozmowy o książkach były bardzo miłym akcentem tej akcji.GIMNAZJUM NR 2 im. Jana Kochanowskiego

ul. Gen. T. Kutrzeby 3
62-095 MUROWANA GOŚLINA

tel. (0-61) 8 114 449

e-mail: gm2mg@poczta.onet.pl