Wykład o pokrewieństwie sztuk

W środę, 19 października,  uczniowie naszej szkoły wysłuchali wykładu na temat musicalu jako gatunku łączącego elementy literackie i muzyczne.

Tę atrakcyjną tematykę przybliżyła słuchaczom prof. Joanna Maleszyńska z Instytutu Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Przenikanie się  warstwy słownej i muzycznej w utworze artystycznym można było prześledzić na przykładzie powieści Gastona Leroux „Upiór w operze”. Do tekstu napisanego na początku dwudziestego wieku,  kompozytor brytyjski Andrew Loyd Webber skomponował w roku 1986 znakomitą muzykę. Sztuka była wystawiana na najsłynniejszych scenach świata.

Równie ciekawym  i szczęśliwym połączeniem było stworzenie przez francuskiego kompozytora Gerarda Presgurvic’a muzyki do tragedii Williama Szekspira „Romeo i Julia”.

Pani profesor przypomniała tematykę obydwu utworów literackich, a także zilustrowała swoje wystąpienie obszernymi fragmentami spektakli, w których można było podziwiać słynnych wokalistów i tancerzy. Ich kunszt wykonawczy zrobił na wszystkich ogromne wrażenie.

Zainteresowanie tematem było na tyle silne, że po zakończeniu spotkania młodzież oraz obecni nauczyciele otoczyli gościa, aby zadać indywidualnie kilka pytań oraz wyrazić swój entuzjazm dla literatury inspirującej różne dziedziny sztuki.

 

Jolanta PopiołkiewiczGIMNAZJUM NR 2 im. Jana Kochanowskiego

ul. Gen. T. Kutrzeby 3
62-095 MUROWANA GOŚLINA

tel. (0-61) 8 114 449

e-mail: gm2mg@poczta.onet.pl