Oklaski! Muzyczny aplauz dla Ewy Kaczorek

Każdemu, kto choć trochę interesuje się polskimi konkursami muzycznymi, znany jest prestiżowy Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie, w którym przyznaje się wyróżnienia nazywane „aplauzem”. Z wielką radością i dumą powinniśmy przyjąć wiadomość, że w 37. edycji festiwalu wystąpiła Ewa Kaczorek – uczennica Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego, zdobywając brązową statuetkę.

Ewa walczyła dzielnie od 5 marca piosenką „Evil Like Me” pochodzącej z musicalu „Descendants” (dotychczas jedyne wykonanie należy do Kristin Chenoweth, wielkiej gwiazdy filmu i piosenki amerykańskiej). Jury doceniło barwę głosu 13-latki,technikę wokalną, interpretację, nienaganną angielską wymowę, kostium (wykonany przez mamę Ewy) i doskonałą grę aktorską. Droga na szczyt nie była jednak łatwa. Najpierw były eliminacje, w których w kategorii 12-13 lat pokonała prawie 80 uczestników z Polski i setki uczestników z 16 krajów biorących udział w konkursie m.in.: Cypr, Bułgaria, Słowenia, Słowacja, Włochy, Rosja, Ukraina, Białoruś, Grecja, Niemcy, Malta. Koniński festiwal jest największą w naszym kraju i jedną z największych w Europie artystycznych imprez dla dzieci i młodzieży do lat 16. W tym roku w pierwszych eliminacjach wokalistów (w marcu) i zespołów tanecznych (w kwietniu) udział wzięło ponad 4000 dzieci, a w kolejnych – 2600. Janusz Tylman, przewodniczący jury, tak mówi o poziomie imprezy: „Coraz rzadziej zdarza się na festiwalu w Koninie piosenka niedopasowana do możliwości wykonawczych i emocjonalnych młodych wokalistów. Wręcz musimy zauważyć, że wykonawcy szczególnie w wyższych wiekowo kategoriach, to znaczy od lat 12 do 16, są tak znakomicie przygotowani, że mieliśmy poważne problemy z rozdziałem Aplauzów. Ich dojrzałość artystyczna, emocjonalna, zdumiewają nawet mnie, który już trochę lat w muzyce pracuję i sporo widziałem i słyszałem”.

Niektórzy mogliby pomyśleć, że sukces goślińskiej gimnazjalistki był rodzajem przypadku. Nic bardziej mylnego! Ewa Kaczorek znalazła się w ostatnim roku szkolnym 2015/2016 na wielu scenach festiwali międzynarodowych oraz ogólnopolskich dla dzieci i młodzieży, zdobywając wiele nagród. Warto wiedzieć, że Ewa już od czwartego roku życia wykazywała ogromne zainteresowanie muzyką. Wszystkie pudełka kartonowe, które znajdowały się w zasięgu jej wzroku natychmiast przerabiane były na gitary, które były nieodłącznym elementem śpiewu. W wieku sześciu lat opanowała wokalnie prawie wszystkie piosenki z albumu Katie Melua „Piece by Piece”. W trzeciej klasie szkoły podstawowej oznajmiła rodzicom, że nie chce już czekać, że jej rączki są wystarczająco duże i pragnie grać na gitarze. Tak trafiła pod skrzydła pana Darka Brodowskiego, aktywnego muzyka, gitarzysty, który jako pierwszy zwrócił uwagę, że Ewa powinna być przesłuchana i prowadzona wokalnie. W piątej klasie Ewa wystąpiła gościnnie w koncercie zorganizowanym przez Ośrodek Kultury w Suchym Lesie, prezentując dwa utwory, do których samodzielnie skomponowała muzykę oraz słowa. Po koncercie pan Piotr Sarna,  nauczyciel zwrócił uwagę na jej możliwości głosowe, a także niespotykaną  wrażliwość muzyczną. Właśnie wtedy, w 2013 roku rozpoczęła się przygoda z nauką śpiewu u pani Alicji Kuchowicz (śpiewaczki, muzyka, aktorki, pedagoga z wieloletnim doświadczeniem scenicznym). Przygoda trwa, a Ewa zdobywa nie tylko nagrody, ale umiejętności, które są wysoko ocenianie przez każde jury.

W swoim repertuarze posiada już piosenki Anny German („Tańczące Eurydyki”, którymi wyśpiewała 1. miejsce na Festiwalu Piosenki Chartynka 2015, „Człowieczy los”, „Moja gwiazda”), piosenki Wojciecha Młynarskiego („Moknie w deszczu diabeł” – wyróżnienie na Festiwalu w Szczecinie „Singerton” 2015, „Tak, jak malował pan Chagall” – wyróżnienie na Festiwalu Shalom Kalisz 2016). Dyrektor kaliskiego festiwalu, pani Anna Oligny zaprosiła Ewę jako najmłodszą uczestniczkę, gdyż regulamin pozwala na wzięcie udziału dopiero od 15. roku życia, co dla Ewy było zaszczytem i sukcesem w walce o nagrodę z dorosłymi uczestnikami. W bogatym repertuarze znalazły się również piosenki z Kabaretu Starszych Panów „Kaziu zakochaj się”. Dzięki piosence z repertuaru Justyny Steczkowskiej „Austeria” – została laureatką Konkursu piosenki Żydowskiej Poznań 2015. Otrzymała też wyróżnienie na Festiwalu „Wesołe Nutki” Garby 2016 oraz Wyróżnienie na Konkursie Piosenki Żydowskiej Poznań 2016. W swoim repertuarze młoda wokalistka ma także utwory z zagranicznych produkcji kinowych: „Titanica” („My Heart Will Go On” Jamesa Hornera) i filmów Disneya – „Evil Like Me” (II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej we Wrocławiu 2016, wspomniany już brązowy laur III miejsce Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Tańca Konin 2016, I miejsce Festiwal Piosenki Filmowej Galiriada Poznań 2016), „Anastasia”, „Mulan”.

Ewa nie tylko śpiewa, ale również gra na fortepianie (pod kierunkiem pani Jolanty Kobus), gitarze klasycznej i elektrycznej (cały czas pod kierunkiem pana Darka Brodowskiego). Ewa jest również wielokrotną laureatką powiatowych finałów konkursów recytatorskich z cyklu: „Wiosenne przebudzenie” oraz „Jesienna zaduma” (najstarszej imprezy tego typu w powiecie poznańskim). Zdobyła II miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Teatralnej „Maska” w kategorii recytacja oraz jest laureatką II miejsca Powiatowego Konkursu „Wpisani w historię”.

Ewa bardzo dużo pracuje, jest humanistką i artystką, choć jeszcze bardzo młodą – to daje nadzieję, że przez najbliższe lata będzie odnosić kolejne sukcesy. Dzięki umiejętnościom wokalnym, które zdobyła, może konkurować nie tylko ze studentami wokalistyki, ale także z profesjonalnymi wokalistami. Rodzice Ewy – mama Anna i tato Mirosław – wspierają ją szczególnie, poświęcając każdą wolną chwilę i całe swoje serce. Im należą się szczególne podziękowania i… aplauz platynowy.

 

Instruktor wokalny: Alicja Kuchowicz

(oprac. tekstu: Justyna Telicka, wychowawczyni Ewy)

wreczenie-aplauzow-mfpit-konin-2016-9i1a1686_42-13761-900-600-100-c

wystep-prze-publicznoscia-w-amfiteatr-konin-2016-5753393465763_o

 GIMNAZJUM NR 2 im. Jana Kochanowskiego

ul. Gen. T. Kutrzeby 3
62-095 MUROWANA GOŚLINA

tel. (0-61) 8 114 449

e-mail: gm2mg@poczta.onet.pl