WYKŁADY OTWARTE NA UNIWERSYTECIE IM. A. MICKIEWICZA NA MORASKU

Dnia 16 grudnia 2015r grupa uczniów naszego Gimnazjum wraz z opiekunem p. Barbarą Kęsy udała się na Uniwersytet im. A. Mickiewicza, na Morasko. W wyjeździe uczestniczyli też uczniowie Gimnazjum nr 1.
Celem naszej wizyty był udział w wykładzie pt. „Akustyka dźwięków muzycznych”, który wygłosił p.profesor Rufin Makarewicz. Podczas wykładu prelegent przedstawił mechanizm powstawania dźwięków muzycznych jako periodyczne zmiany ciśnienia powietrza, opisane poprzez trzy atrybuty, takie jak wysokość, głośność oraz barwę. Zwrócił też uwagę na fakt, że mechanizm powstawania dźwięków uwarunkowany jest ewolucją człowieka. Autor wskazał drogę prowadzącą „od periodycznych zmian ciśnienia w powietrzu” do „piękna i szczęścia” jakie daje muzyka.
Na zakończenie wykładu, tradycyjnie już w okresie przedświątecznym, wszyscy odśpiewali kolędę „ Dzisiaj w Betlejem”.
Po wykładach uczestniczyliśmy w dodatkowych pokazach, w ramach tzw. „Ścieżek Zwiedzania”. Pierwsza grupa uczniów, w ramach ścieżki „Fizyka medyczna”- poznała zasadę działania takich urządzeń jak EKG, EEG, ultrasonograf, pulsometr oraz tomograf komputerowy. Kolejna grupa na trasie „Kryształy” zapoznała się ze sposobem hodowli kryształów, warunkami w jakich są hodowane i ich właściwościami oraz zastosowaniem. Na zakończenie wszyscy razem uczestniczyliśmy w „Doświadczeniach pokazowych”, gdzie mogliśmy wziąć udział w pokazach z dziedziny elektryczności i elektromagnetyzmu.
Pełni wrażeń i wzbogaceni o nowe doświadczenia oraz wiedzę wróciliśmy do Murowanej Gośliny. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszego wyjazdu.

Barbara KęsyGIMNAZJUM NR 2 im. Jana Kochanowskiego

ul. Gen. T. Kutrzeby 3
62-095 MUROWANA GOŚLINA

tel. (0-61) 8 114 449

e-mail: gm2mg@poczta.onet.pl