Zadziwiający świat gazów

Dnia 20 maja 2015 roku na Collegium Chemicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbył się wykład pt. „Zadziwiający świat gazów”, na który wybrała się grupa uczniów naszego gimnazjum pod opieką pani Alicji Piesiak.

Pokaz, który odbywał się w auli collegium, prowadzili dr. hab. Błażej Gierczyk i dr. Maciej Zalas. Oboje pokazywali bardzo ciekawe doświadczenia m. in. jak gazy mogą wpływać na głos. Chyba każdy zna eksperyment z helem, ale nie każdy wie, że jeszcze ciekawsze efekty można osiągnąć przy użyciu wodoru lub sześciofluorku siarki. Sześciofluorek siarki lub inaczej heksafluorek siarki o wzorze SF6 to gaz, który ma gęstość prawie sześć razy większą od powietrza. Powoduje to, że znacznie obniża on wysokość dźwięku. W innych eksperymentach wykorzystany został tlen pod postacią gazu, w którym spalano siarkę i biały fosfor. W ciekłym tlenie, który ma błękitną barwę, spalano żelazo i prażynki, co było bardzo widowiskowe. Najbardziej zaskakującym i efektownym doświadczeniem było spalanie mieszaniny metanu z powietrzem. Wywołało to ogłuszający huk, oślepiający błysk i silną falę uderzeniową.

Na pewno był to udany wyjazd, dzięki któremu mogliśmy zobaczyć eksperymenty, które nie są możliwe do wykonania w szkolnej pracowni. Myślę, że ta wycieczka na długo pozostanie w pamięci wszystkim jej uczestnikom.

Mikołaj Jastrzębski IIC

 GIMNAZJUM NR 2 im. Jana Kochanowskiego

ul. Gen. T. Kutrzeby 3
62-095 MUROWANA GOŚLINA

tel. (0-61) 8 114 449

e-mail: gm2mg@poczta.onet.pl