Warsztaty chemiczne

Dnia 11 lutego 2015 roku grupa uczniów z Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Murowanej Goślinie pod opieką pani Alicji Piesiak wybrała się na warsztaty chemiczne do Zespołu Szkół Licealno- Technicznych w Poznaniu.

Po przyjeździe na miejsce zostaliśmy miło przywitani przez panią profesor Beatę Lisińską, dyrektorkę ZSLT i nauczycielkę chemii. Razem z nią udaliśmy się do sali chemicznej, w której czekały na nas, wcześniej już przygotowane, stanowiska do pracy. Każdy otrzymał biały fartuch jako zabezpieczenie przed szkodami. Podzieleni w pary zajęliśmy swoje miejsca. Najpierw pani profesor przy pomocy dwóch uczennic z klasy drugiej wykonała kilka doświadczeń chemicznych. Zainteresowało nas szczególnie jedno z nich zatytułowane sztuczna krew. Po odkażeniu skóry rodankiem amonu wzięto nóż, wcześniej przemyty chlorkiem żelaza(III) i delikatnie przejechano nim po ręce, wykonując ruch krojenia. Na skórze pojawiły się ślady krwi, nie uszkadzając przy tym ciała!

Po krótkim pokazie przystąpiliśmy do samodzielnej pracy. Każdy duet otrzymał zestaw pomocy naukowych i przyrządów. Na podstawie instrukcji i pomocy pani dyrektor po kolei przeprowadzaliśmy doświadczenia chemiczne. Zajęliśmy się m.in.: spalaniem butanu i etanolu oraz wykrywaniem alkoholi wielowodorotlenowych. Na zakończenie pani profesor oprowadziła nas po swojej szkole, prezentując inne laboratoria chemiczne, pracownie komputerowe i aule. Opowiedziała nam również, jak wygląda nauka w ZSLT oraz jak wysoki poziom prezentuje szkoła.

Na pamiątkę spotkania każdy z nas otrzymał broszkę zaprojektowaną przez uczniów klas grafiki komputerowej oraz ulotkę z informacjami o szkole.

Wyjazd uważam za bardzo udany. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się, jak wygląda praca w profesjonalnym laboratorium chemicznym oraz mieliśmy okazję sami tego doświadczyć. Wycieczka na pewno każdemu z nas na długo pozostanie w pamięci.

Aleksandra Woźniak klasa 3b

chem1chem2GIMNAZJUM NR 2 im. Jana Kochanowskiego

ul. Gen. T. Kutrzeby 3
62-095 MUROWANA GOŚLINA

tel. (0-61) 8 114 449

e-mail: gm2mg@poczta.onet.pl