Festiwal Integracyjny „Jedna Chwila”

W dniach 02-03.03.2015 r. w Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Murowanej Goślinie odbyły się zajęcia w ramach Pierwszego Festiwalu Integracyjnego „Jedna Chwila”. Prowadzone były przez członków stowarzyszenia „Jedna Chwila”, którzy równocześnie byli organizatorami i pomysłodawcami wydarzenia. Inicjatorką tych spotkań była także uczennica klasy III c Julia Nowak.

Pierwszego dnia uczniowie w ciągu jednej godziny lekcyjnej zostali zapoznani z teorią. Tematem przewodnim była niepełnosprawność i urazy rdzenia kręgowego. Słuchacze dowiedzieli się, jakie są najczęstsze przyczyny urazów rdzenia kręgowego oraz jakie są ich konsekwencje. Następnie prowadzący zaznajomił uczestników z rodzajami urazów. Później opowiedział o swoim powrocie
do „normalności” po przerwaniu rdzenia kręgowego i pierwszym kontakcie z wózkiem inwalidzkim.
W dalszym ciągu w programie zaplanowane było omówienie największych barier tworzących się
w relacjach niepełnosprawny z pełnosprawnym. Na samym końcu zgromadzeni zostali poinstruowani, jak mają się zachować się w pierwszym kontakcie z osobą po urazie rdzenia kręgowego.

Dzień pierwszy przebiegł w miłej i spokojnej atmosferze. Po rozmowie z osobami niepełnosprawnymi uczniowie wyszli bogatsi o wiedzę teoretyczną, ale także niejeden poddał się głębszej refleksji.

Drugiego dnia zajęcia dla wszystkich uczniów odbyły się na sali gimnastycznej. Organizatorzy przygotowali kładki, wózki inwalidzkie, schody, podjazdy i każdy chętny uczeń mógł sam spróbować, poczuć na własnej skórze, że nawet kilkucentymetrowy podest dla osoby poruszającej się na wózku stanowi nie lada przeszkodę.

Pierwszym stanowiskiem, które przygotowali był trzymetrowy podjazd zakończony schodami. Chętni, pod okiem wyspecjalizowanego terapeuty, mogli sami podjechać, a następnie „zejść”
ze schodów. Jednak, jak się okazało, nie było to wcale takie proste. Oprócz tego, za każdym razem towarzyszyły mu dwie inne osoby, które uczyły się, jak poprawnie sprowadzać osobę niepełnosprawną ze schodów czy ją wnosić.

Następnym przystankiem dla uczniów był slalom na wózku oraz podjazd pod ok. siedmiocentymetrowy podest. Fizjoterapeuta uzmysłowił uczniom, że aby podjechać na tę wysokość, trzeba nieźle się nagimnastykować. Kładka była symulacją krawężnika. Slalom okazał się jednym
z najłatwiejszych zadań dnia, jednak, wózki inwalidzkie są bardzo zwrotne, dlatego łatwo się wywrócić.

Na sam koniec, organizatorzy zademonstrowali gimnazjalistom grę rugby. Opowiedzieli
o  specjalnie wykonywanych do tej gry wózkach i zasadach. Na pierwszy rzut oka gra wydawała się bardzo trudna. Jednak znaleźli się chętni i odważni, którzy spróbowali stanąć oko w oko z rugbistą. Najpierw musieli nauczyć się poruszania na tym wózku, kierowania nim. Następnie, po otrzymanych wskazówkach bezpieczeństwa, przystępowali do  gry jeden na jeden. Reszta patrzyła
i podziwiała zapał zawodników.

Spotkanie upłynęło bardzo szybko, w miłej i spokojnej atmosferze. Uczniom podobało się to, że mogli sami zobaczyć, jak trudna jest codzienność ludzi niepełnosprawnych. Równocześnie zrozumieli, że żyją oni normalnie, uprawiają sporty i niczym się od nas nie różnią.

Te dwie godziny zajęć na pewno nie rozwiązały problemów, z jakimi spotykają się niepełnosprawni, ale uzmysłowiły, że obok nas żyją osoby na wózkach. Mają takie same marzenia, plany i potzeby jak ludzie zdrowi. Rozmowy z prowadzącymi zajęcia uzmysłowiły również, że niewiele trzeba, aby stać się osobą na wózku. Uczniowie nauczyli się także pomagać, a to, myślę, nie pozostawi ich obojętnymi wobec osób potrzebujących pomocy.
Sam organizator festiwalu mówi: „W miarę upływu czasu stereotypy
na temat niepełnosprawności odchodzą w zapomnienie.”. Miejmy nadzieję, że właśnie tego dokonaliśmy! J

Julia Magdalena NowakGIMNAZJUM NR 2 im. Jana Kochanowskiego

ul. Gen. T. Kutrzeby 3
62-095 MUROWANA GOŚLINA

tel. (0-61) 8 114 449

e-mail: gm2mg@poczta.onet.pl