Warsztaty chemiczne

Osiemnastego marca grupa uczniów klas trzecich pod opieką pani Alicji Piesiak, wzięła udział w warsztatach chemicznych w Zespole Szkół Licealno-Technicznych nr XIX w Poznaniu na ulicy 28. czerwca 1956r. W szkole przywitała nas pani profesor Beata Lisińska, a zajęcia prowadziła pani profesor Hanna Szymańska wraz ze swoimi uczennicami.

Zajęcia dotyczyły chemii nieorganicznej. Nauczyliśmy się na nich wykonywać proste i przydatne doświadczenia takie jak na przykład otrzymywanie wodoru [H] w reakcji magnezem [Mg] i kwasem solnym [HCl] lub rozdział mieszaniny soli [NaCl] i siarki [S] przez rozpuszczenie w wodzie [H2O], przesączenie i odparowanie.

Zobaczyliśmy również bardziej efektowne doświadczenia, pani profesor pokazała nam między innymi jak za pomocą gazu [CH4] możemy mieć „płonące dłonie”, jak z małą pomocą rodanku potasu [NH4SCN] i chlorku żelaza (III) [FeCl3] uzyskać efekt krwawiących rąk, a na samym końcu naszym oczom ukazał się dymiący dżin wyłaniający się z butelki.
Poza wiedzą chemiczną pani profesor Hanna Szymańska wraz ze swoimi uczennicami opowiedziała nam głównie o profilach chemicznych działających w tej szkole, która jest dobrze wyposażona między innymi w wspaniałe laboratoria, które pomagają uczniom w nauce.

Takie warsztaty to niepowtarzalna okazja by dowiedzieć się czegoś nowego, zobaczyć coś ciekawego, a przede wszystkim utrwalić to, co już wiemy.GIMNAZJUM NR 2 im. Jana Kochanowskiego

ul. Gen. T. Kutrzeby 3
62-095 MUROWANA GOŚLINA

tel. (0-61) 8 114 449

e-mail: gm2mg@poczta.onet.pl